Darmowa wysyłka od 200 PLN na terenie Polski oraz od 350 EUR na terenie całej Unii Europejskiej

Grafika została wygenerowana przez AI.

Ile Nm naprawdę potrzebujesz w simracingu? Kompletny przewodnik po bazach Direct Drive

Autor: Miłosz Wróbel • Data publikacji: sierpień 2026 r.

5,5 Nm, 9 Nm, 12 Nm, 15 Nm, 18 Nm, 21 Nm, 25 Nm, 28 Nm, 32 Nm, a nawet 35 Nm. Rynek baz Direct Drive stał się na tyle rozbudowany, że sama liczba niutonometrów przestała być wystarczającym sposobem na ocenę sprzętu. Dwie bazy o podobnej mocy mogą mieć zupełnie inny charakter Force Feedback, inną szybkość narastania momentu, inną bezwładność silnika oraz zupełnie inne podejście do filtrowania sygnału. Dlatego w tym poradniku nie skupiamy się wyłącznie na pytaniu „ile Nm?”. Porównujemy również slew rate, konstrukcję silnika, enkoder, sposób przetwarzania FFB oraz rzeczywisty charakter pracy kierownicy.

W zestawieniu znajdują się bazy MOZA, Simagic, Simucube, Conspit, VNM oraz Asetek. Nie traktujemy ich jako prostych zamienników jednej marki dla drugiej. Każda z tych baz ma własną filozofię projektowania Force Feedback i właśnie te różnice są najciekawszą częścią całego porównania.

1. Nm to dopiero początek – dlaczego sam moment nie wystarcza?

Moment obrotowy określany w niutonometrach mówi nam, jak mocny może być silnik bazy. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ większy moment daje większy zapas przed clippingiem i pozwala korzystać z mocniejszych profili Force Feedback.

Nie można jednak patrzeć na 12 Nm czy 25 Nm jak na prostą skalę jakości. Baza o niższym momencie może w określonych sytuacjach sprawiać wrażenie szybszej i bardziej bezpośredniej niż mocniejsza jednostka z bardziej rozbudowanym filtrowaniem.

Drugim bardzo ważnym parametrem jest slew rate. Określa on maksymalną szybkość zmiany momentu obrotowego, czyli to, jak szybko baza może przejść z jednego poziomu siły na drugi. W praktyce wpływa to między innymi na sposób odczuwania nagłych zmian przyczepności, tarki, uślizgu czy szybkiego przeniesienia obciążenia.

Ważne: nie każda wartość slew rate jest oficjalnie publikowana

W tym artykule nie uzupełniamy brakujących danych wartościami „szacowanymi”. Jeżeli producent nie publikuje konkretnego slew rate, zaznaczamy to wprost. Dzięki temu tabela nie tworzy fałszywego wrażenia precyzji.

2. MOZA – od R5 Pro do R25 Ultra

6 Nm

MOZA R5 Pro – wejście w Direct Drive

Moment 6 Nm
Enkoder 21-bit
FFB NexGen 5.0
Slew rate Nieopublikowany

MOZA R5 Pro jest bazą skierowaną przede wszystkim do użytkownika, który chce wejść w Direct Drive bez budowania ciężkiego kokpitu. Aktualna wersja R5 Pro oferuje 6 Nm i 21-bitowy enkoder oraz algorytm NexGen 5.0.

Charakter FFB: R5 Pro jest przede wszystkim łatwa do opanowania. Siła nie dominuje nad pozostałymi informacjami, dlatego dobrze sprawdza się przy mniejszych kierownicach i stanowiskach, na których nie ma potrzeby stosowania bardzo mocnego silnika. Największym ograniczeniem jest nie jakość samego sygnału, ale niewielki zapas momentu przy mocniejszych samochodach.

Dla początkującego użytkownika jest to bardzo sensowny poziom. Jeżeli jednak już teraz wiesz, że budujesz sztywny cockpit i chcesz korzystać z mocnego FFB, warto od początku patrzeć na wyższy segment.

9 Nm

MOZA R9 V3 – kompaktowa i dynamiczna

Moment 9 Nm
Enkoder 21-bit
FFB NexGen 4.0
Slew rate Nieopublikowany

MOZA R9 V3 oferuje 9 Nm, 21-bitowy enkoder oraz silnik serwo. To konstrukcja zdecydowanie bardziej nastawiona na poważny simracing niż R5.

Charakter FFB: R9 V3 daje charakterystyczne połączenie kompaktowych rozmiarów i dość żywego FFB. Przy lekkiej kierownicy reakcje są szybkie i łatwe do wyczucia, a baza nie wymaga jeszcze bardzo ciężkiego kokpitu. Jej ograniczeniem jest przede wszystkim headroom, a nie brak szczegółowości.

NexGen 4.0 został przez MOZA zaprojektowany z naciskiem na szczegóły nawierzchni, reakcję na uślizg oraz przeniesienie obciążenia.

12 Nm

MOZA R12 V2 – mocny, nowoczesny środek gamy

Moment 12 Nm
Enkoder 21-bit
FFB NexGen 4.0
Slew rate Nieopublikowany

MOZA R12 V2 ma 12 Nm, 21-bitowy enkoder oraz nowoczesny silnik serwo ze skośnymi biegunami. Producent zastosował również karbonowy rotor i system kontroli temperatury.

Charakter FFB: R12 V2 jest bardziej dojrzała od R9. Nie chodzi tylko o dodatkowe 3 Nm. Większy zapas pozwala ustawić mocniejszy profil bez szybkiego zbliżania się do granicy możliwości silnika. Przy tym FFB pozostaje kontrolowane i czytelne, zamiast być po prostu „cięższe”.

To bardzo ciekawy poziom dla kierowcy, który chce mocnego FFB, ale nie potrzebuje jeszcze dużego, ciężkiego silnika klasy high-end.

21 Nm

MOZA R21 Ultra – bardzo duży headroom

Moment 21 Nm
Silnik Flat-wire
FFB NexGen Force U1
Slew rate Nieopublikowany

MOZA R21 Ultra oferuje 21 Nm i należy do profesjonalnego segmentu MOZA. Podobnie jak R16 Ultra wykorzystuje silnik flat-wire i algorytm NexGen Force U1.

Charakter FFB: R21 Ultra ma przede wszystkim ogromny zapas. Przy umiarkowanym ustawieniu FFB silnik pracuje daleko od granicy swoich możliwości, dzięki czemu krótkie, mocne impulsy mają dużo przestrzeni do wygenerowania. Jest to szczególnie interesujące dla kierowców używających cięższych obręczy lub samochodów z dużym oporem kierownicy.
25 Nm

MOZA R25 Ultra – maksymalny zapas w gamie MOZA

Moment 25 Nm
Silnik Flat-wire
Sensor Torque Sensor
Slew rate Nieopublikowany

MOZA R25 Ultra jest najmocniejszą bazą MOZA w tym zestawieniu. Oferuje 25 Nm, silnik flat-wire, algorytm NexGen Force U1 oraz wbudowany torque sensor.

Charakter FFB: R25 Ultra nie ma być po prostu „głośniejszą” wersją R16. Największą zaletą jest ogromny zakres, w którym silnik może pracować. Jeżeli ustawimy 12–16 Nm, pozostaje bardzo dużo przestrzeni na dynamiczne szczyty momentu. To baza dla osoby, która chce mieć bardzo duży zapas i nie zamierza przejmować się ograniczeniami mocy.

Źródła danych MOZA: oficjalna gama MOZA Racing oraz strony producenta dla R9 V3 i R12 V2.

3. Simagic – dlaczego Alpha i Alpha EVO czują się inaczej?

Simagic jest szczególnie ciekawym przypadkiem, ponieważ sama liczba Nm nie pokazuje całej różnicy pomiędzy generacjami. W ofercie znajdują się zarówno klasyczne konstrukcje Alpha, jak i nowsza seria Alpha EVO wykorzystująca silniki o bardzo niskiej bezwładności.

10 Nm

Simagic Alpha Mini – mała obudowa, bardzo konkretny FFB

Moment 10 Nm
Enkoder 262144 PPR
Response 40 kHz
Slew rate Nieopublikowany

Simagic Alpha Mini oferuje 10 Nm, 262144 PPR enkodera, procesor 200 MHz oraz deklarowaną przez Simagic częstotliwość przetwarzania FFB na poziomie 40 kHz.

Charakter FFB: Alpha Mini jest bardzo bezpośrednia jak na swój segment. Jej moc nie jest ogromna, ale sygnał nie sprawia wrażenia „rozmytego”. Daje wyraźne informacje o obciążeniu przedniej osi i pozwala dobrze wyczuć moment, w którym samochód zaczyna tracić przyczepność.
15 Nm

Simagic Alpha – bezpośredni, zdecydowany charakter

Moment 15 Nm
Silnik 5-pole servo
Response 40 kHz
Slew rate Nieopublikowany

Simagic Alpha ma 15 Nm, customowy 5-polowy silnik serwo, enkoder 262144 PPR, procesor 200 MHz oraz 40 kHz response rate.

Charakter FFB: Alpha jest jedną z baz, które dają bardzo wyraźne poczucie „podłączenia” kierownicy bezpośrednio do samochodu. FFB jest zdecydowany i mało „ugrzeczniony”. Zmiana obciążenia potrafi pojawić się bardzo wyraźnie, a kierownica szybko pokazuje kierowcy, co dzieje się z przednią osią.

Jeżeli lubisz bardzo bezpośredni, kontrastowy sygnał, Alpha ma charakter, którego nie należy mylić z bardziej wygładzonymi bazami.
23 Nm

Simagic Alpha Ultimate – ogromna moc w klasycznej filozofii Alpha

Moment 23 Nm
Enkoder 262144 PPR
Response 40 kHz
Slew rate Nieopublikowany

Simagic Alpha Ultimate rozwija filozofię klasycznej Alpha do poziomu 23 Nm. To bardzo mocna baza oparta na tej samej rodzinie technologii, ale oferująca znacznie większy headroom.

Charakter FFB: Jeżeli Alpha jest „bezpośrednia”, Alpha Ultimate jest jej wersją przeznaczoną dla kierowcy, który chce ten charakter otrzymać przy znacznie większym poziomie siły. Przy ustawieniu 12–16 Nm pozostaje ogromny zapas na nagłe szczyty momentu.

Alpha EVO – nowa filozofia Simagic

Seria EVO zmieniła podejście Simagic do silnika. Zastosowano ultra-low inertia servo motor, technologię zero-cogging oraz algorytm Dynamic Force Domain Filter. Wszystkie trzy wersje EVO wykorzystują 21-bitowy enkoder i 20 kHz response rate.

9 Nm

Simagic Alpha EVO Sport – płynniejsza wersja wejściowa

Moment 9 Nm
Silnik Ultra-low inertia
Enkoder 21-bit
Slew rate Nieopublikowany

Simagic Alpha EVO Sport ma 9 Nm oraz nowy silnik o bardzo niskiej bezwładności.

Charakter FFB: EVO Sport stawia bardziej na płynność niż na agresywny charakter. Zmiany siły są bardzo czytelne, ale sygnał jest bardziej uporządkowany niż w klasycznej Alpha. To dobry wybór dla kierowcy, który lubi szczegółowy FFB, ale nie chce, żeby każda zmiana obciążenia była przesadnie ostra.
12 Nm

Simagic Alpha EVO – płynniejsza i bardziej kontrolowana Alpha

Moment 12 Nm
Silnik Ultra-low inertia
Enkoder 21-bit
Response 20 kHz

Simagic Alpha EVO oferuje 12 Nm, 21-bitowy enkoder, silnik ultra-low inertia oraz algorytm DFDF.

Charakter FFB: To właśnie tutaj różnica względem klasycznej Alpha jest szczególnie interesująca. Alpha ma bardzo bezpośredni, niemal „zero-jedynkowy” charakter. EVO jest natomiast bardziej płynna i kontrolowana.

W EVO zastosowano fabryczny poziom tłumienia wynikający z charakterystyki zabezpieczającej i konfiguracji silnika. Nawet ustawienie damping na 0% w oprogramowaniu nie usuwa całkowicie tego charakteru. Z perspektywy użytkownika nie należy traktować tego jako wady – dzięki temu EVO jest bardziej przyjazna dla osób, które preferują gładki, naturalny i mniej agresywny FFB.

Jeżeli lubisz bardzo ostry sygnał Alpha – klasyczna Alpha będzie bardziej charakterystyczna. Jeżeli natomiast wolisz spokojniejszy, bardziej płynny FFB, EVO ma tutaj wyraźną przewagę charakteru.
18 Nm

Simagic Alpha EVO Pro – płynność przy dużym zapasie

Moment 18 Nm
Silnik Ultra-low inertia
Enkoder 21-bit
Response 20 kHz

Simagic Alpha EVO Pro podnosi moment do 18 Nm, zachowując silnik ultra-low inertia, 21-bitowy enkoder i filozofię EVO.

Charakter FFB: EVO Pro jest ciekawa dla kierowcy, który chce dużo mocy, ale nie chce wracać do bardzo surowego charakteru klasycznej Alpha. Dostajemy większy headroom, ale nadal zachowana zostaje płynność i kontrola charakterystyczna dla generacji EVO.
28 Nm

Simagic Alpha EVO Ultra – flagowy silnik ultra-low inertia

Moment 28 Nm
Enkoder 21-bit
Silnik Ultra-low inertia
Slew rate Nieopublikowany

Simagic Alpha EVO Ultra jest najmocniejszą bazą w rodzinie Simagic. Oferuje 28 Nm ciągłego momentu, silnik ultra-low inertia, zero-cogging, 21-bitowy enkoder oraz aktywne chłodzenie.

Charakter FFB: Największą zaletą EVO Ultra jest połączenie bardzo dużej siły z niską bezwładnością rotora. Nie chodzi więc wyłącznie o to, że baza jest mocna. Chodzi o możliwość uzyskania bardzo dużego momentu przy zachowaniu szybkiej reakcji kierownicy.

Przy normalnych ustawieniach FFB użytkownik może wykorzystać tylko część dostępnej mocy i zostawić ogromny zapas na dynamiczne szczyty. Dzięki temu EVO Ultra jest bardziej bazą „na zapas” niż urządzeniem, które trzeba cały czas wykorzystywać na maksymalnym poziomie.

Źródła danych Simagic: Alpha Mini, Alpha, Alpha EVO oraz Alpha EVO Ultra.

4. Conspit – bardzo szybki slew rate i charakterystyka ARES

12 Nm

Conspit ARES 12 – kompaktowa baza z bardzo szybkim narastaniem momentu

Moment 12 Nm
Enkoder 23-bit optyczny
Slew rate do 9,5 Nm/ms
Silnik Skew-pole

Conspit ARES 12 wykorzystuje 23-bitowy enkoder optyczny oraz silnik typu skew-pole. Najciekawszym parametrem jest jednak slew rate do 9,5 Nm/ms.

Charakter FFB: ARES 12 jest dobrym przykładem bazy, przy której sama liczba Nm nie mówi wszystkiego. 12 Nm nie wygląda ekstremalnie na papierze, ale bardzo szybkie narastanie momentu pozwala uzyskać wyraźne i zdecydowane reakcje na zmianę przyczepności.

Efektem jest FFB, który potrafi być bardzo komunikatywny przy krótkich zmianach obciążenia. To jedna z baz, w których slew rate jest realnie istotną częścią charakteru.
20 Nm

Conspit ARES Platinum 20 – wysoka moc połączona z bardzo szybkim slew rate

Moment 20 Nm
Enkoder 23-bit optyczny
Slew rate do 9,5 Nm/ms
Silnik Skew-pole

Conspit ARES Platinum 20 rozwija koncepcję ARES do 20 Nm. Oprócz 23-bitowego enkodera optycznego otrzymujemy bardzo szybki slew rate sięgający 9,5 Nm/ms.

Charakter FFB: Platinum 20 jest wyraźnie bardziej agresywna w krótkich impulsach niż typowa baza, która po prostu oferuje 20 Nm. Szybkie narastanie momentu sprawia, że tarki, nagłe uślizgi i zmiany obciążenia potrafią pojawić się na kierownicy bardzo zdecydowanie.

To baza dla osoby, która lubi żywy, szybki i bardzo komunikatywny FFB, a nie tylko dużą siłę maksymalną.

Źródło danych Conspit: Simline – bazy Conspit oraz dokumentacja/specyfikacje ARES.

5. VNM – bardzo mocne silniki i brak sztucznego ograniczania wyboru mocy

VNM podchodzi do tematu w bardzo prosty sposób: oferuje cztery wyraźne poziomy mocy – 13, 18, 25 oraz 32 Nm. Wszystkie wykorzystują 23-bitowy enkoder i 5-parowy silnik bezszczotkowy.

13 Nm

VNM Direct Drive Premier – bardzo dużo momentu za relatywnie kompaktową bazę

Moment 13 Nm
Enkoder 23-bit
Silnik 5-pole BLDC
Slew rate Nieopublikowany

VNM Direct Drive Premier oferuje 13 Nm, 23-bitowy enkoder i silnik z pięcioma parami biegunów. Baza posiada również eksperymentalny Telemetry FFB.

Charakter FFB: Premier jest bazą, która daje przede wszystkim mocne, mechaniczne odczucie pracy silnika. Nie jest nastawiona na maksymalne wygładzenie sygnału. Dla osoby, która lubi bardziej „surową” informację z samochodu, może być bardzo ciekawa.
18 Nm

VNM Direct Drive Elite – mocny krok w stronę high-end

Moment 18 Nm
Enkoder 23-bit
Zasilacz 360 W
Slew rate Nieopublikowany

VNM Direct Drive Elite rozwija 18 Nm i korzysta z 23-bitowego enkodera. W porównaniu z Premier zastosowano mocniejszy zasilacz 360 W.

Charakter FFB: Elite jest bardziej nastawiona na fizyczną rezerwę niż na kompaktowość. 18 Nm pozwala używać mocnego FFB bez ciągłego zbliżania się do limitu. Jej charakter dobrze pasuje do kierowcy, który chce czuć ciężar samochodu, ale nadal zależy mu na zachowaniu drobnych informacji przed uślizgiem.
25 Nm

VNM Direct Drive Supreme – duży headroom dla wymagającego rigu

Moment 25 Nm
Enkoder 23-bit
Zasilacz 480 W
Slew rate Nieopublikowany

VNM Direct Drive Supreme oferuje 25 Nm oraz zasilacz 480 W. To już poziom, przy którym sztywność całego kokpitu ma ogromne znaczenie.

Charakter FFB: Supreme daje bardzo duży zakres dynamiki. Przy ustawieniu około 12–15 Nm pozostaje ogromny zapas na krótkie piki momentu. Dzięki temu baza może być używana mocno, ale nie musi pracować cały czas na granicy.
32 Nm

VNM Direct Drive Xtreme – ekstremalny poziom momentu

Moment 32 Nm
Enkoder 23-bit
Silnik 5-pole servo
Slew rate Nieopublikowany

VNM Xtreme jest flagowym modelem rodziny VNM i oferuje 32 Nm. Producent stosuje 23-bitowy absolutny enkoder oraz mocny silnik serwo.

Charakter FFB: Xtreme jest przede wszystkim bazą dla ogromnego headroomu. Jeżeli użytkownik korzysta z 12–16 Nm na kierownicy, silnik ma olbrzymią rezerwę. Przy ciężkich kierownicach i samochodach wymagających dużego momentu różnica staje się jeszcze bardziej odczuwalna.

Źródła danych VNM: gama VNM w Simline oraz oficjalny sklep VNM Simulation. VNM nie publikuje w dostępnych specyfikacjach potwierdzonej wartości slew rate dla tych modeli, dlatego nie podajemy liczby.

6. Asetek – trzy różne poziomy, ale bardzo konkretna technologia

12 Nm

Asetek La Prima – pierwszy poziom Asetek

Moment 12 Nm
Slew rate 4,0 Nm/ms
Enkoder 22-bit
Zasilacz 180 W

Asetek La Prima rozwija 12 Nm i ma oficjalnie deklarowany slew rate 4,0 Nm/ms. Zastosowano 22-bitowy absolutny enkoder oraz zasilacz 180 W.

Charakter FFB: La Prima jest nastawiona na bardzo uporządkowany i przewidywalny sygnał. Nie próbuje imponować ogromnym momentem. Zamiast tego daje kierowcy spójne informacje o obciążeniu kierownicy i dobrze kontrolowaną reakcję na zmianę siły.
18 Nm

Asetek Forte – wyraźnie szybszy poziom

Moment 18 Nm
Slew rate 6,7 Nm/ms
Enkoder 22-bit
Zasilacz 400 W

Asetek Forte oferuje 18 Nm i slew rate 6,7 Nm/ms. W porównaniu z La Prima otrzymujemy również mocniejszy zasilacz 400 W.

Charakter FFB: Forte jest wyraźnie bardziej dynamiczna. Nie chodzi tylko o dodatkowe 6 Nm – slew rate rośnie z 4,0 do 6,7 Nm/ms. Dzięki temu krótkie zmiany momentu są bardziej zdecydowane, a kierownica szybciej reaguje na nagłe wydarzenia na torze.
27 Nm

Asetek Invicta – bardzo wysoki moment i 9,4 Nm/ms

Moment 27 Nm
Slew rate 9,4 Nm/ms
Enkoder 22-bit
Zasilacz 400 W

Asetek Invicta osiąga 27 Nm i 9,4 Nm/ms slew rate. Jest to jedna z baz, dla których producent oficjalnie publikuje zarówno moment, jak i szybkość narastania momentu.

Charakter FFB: Invicta łączy bardzo duży moment z bardzo wysokim slew rate. Dzięki temu nie trzeba wybierać pomiędzy „mocną” a „szybką” bazą. Dostajemy oba parametry jednocześnie.

Przy ustawieniu np. 12–16 Nm pozostaje ogromny zapas, natomiast przy mocniejszych profilach baza jest w stanie dostarczyć bardzo zdecydowane zmiany siły.

Źródło danych Asetek: oficjalny Asetek Wheelbase Quick Start Guide . Dokument podaje odpowiednio 12 / 18 / 27 Nm oraz 4,0 / 6,7 / 9,4 Nm/ms.

7. Simucube 2 – klasyka, która nadal ma bardzo mocne parametry

17 Nm

Simucube 2 Sport – 4,8 Nm/ms i bardzo czysty sygnał

Moment 17 Nm
Slew rate 4,8 Nm/ms
Enkoder 22-bit
Motor Low torque ripple

Simucube 2 Sport ma 17 Nm oraz oficjalny slew rate 4,8 Nm/ms.

Charakter FFB: Sport słynie przede wszystkim z czystego, bardzo przewidywalnego sygnału. Nie jest tak agresywna w narastaniu momentu jak najmocniejsze bazy z najwyższym slew rate, ale bardzo dobrze pokazuje zmianę obciążenia i przyczepności.
25 Nm

Simucube 2 Pro – jeden z najbardziej rozpoznawalnych high-endów

Moment 25 Nm
Slew rate 8,0 Nm/ms
Enkoder 22-bit
Power 450 W peak

Simucube 2 Pro oferuje 25 Nm i 8,0 Nm/ms.

Charakter FFB: SC2 Pro jest bardzo charakterystyczna przez połączenie dużego momentu i wyjątkowo czystej prezentacji sygnału. Nie próbuje sztucznie „krzyczeć” szczegółami. Zamiast tego daje bardzo stabilne informacje o obciążeniu, slip angle i zmianie przyczepności.
32 Nm

Simucube 2 Ultimate – maksymalna wersja generacji SC2

Moment 32 Nm
Slew rate 9,5 Nm/ms
Enkoder 24-bit Hiperface
Zasilacz 1000 W

Simucube 2 Ultimate oferuje 32 Nm i 9,5 Nm/ms. Ma również 24-bitowy enkoder Hiperface oraz 1000-watowy zasilacz.

Charakter FFB: Ultimate jest wyjątkowo interesująca nie tylko ze względu na 32 Nm. 9,5 Nm/ms oznacza bardzo wysoką szybkość narastania momentu. W efekcie baza może jednocześnie dostarczać ogromną siłę i bardzo zdecydowane, krótkie zmiany momentu.

8. Simucube 3 – nowa generacja

15 Nm

Simucube 3 Sport – mniej Nm niż SC2 Sport, ale inna generacja

Moment 15 Nm
Silnik SPM
Enkoder 23-bit
Slew rate Niepotwierdzony oficjalnie

Simucube 3 Sport oferuje 15 Nm, nowy silnik SPM oraz 23-bitowy absolutny enkoder.

Charakter FFB: Najważniejsza różnica względem poprzedniej generacji nie polega na większym Nm. SC3 Sport została zaprojektowana z naciskiem na nowy sposób sterowania silnikiem i przetwarzania sygnału. Feeling jest bardzo czysty, szybki i precyzyjny.

Warto zaznaczyć, że pojawiająca się w niektórych sklepach wartość 9,5 Nm/ms nie została jednoznacznie potwierdzona przez producenta jako oficjalna specyfikacja SC3. Dlatego w tym artykule nie traktujemy jej jako potwierdzonego parametru.
25 Nm

Simucube 3 Pro – 25 Nm nowej generacji

Moment 25 Nm
Silnik SPM
Enkoder 23-bit
Slew rate Niepotwierdzony oficjalnie

Simucube 3 Pro rozwija 25 Nm i wykorzystuje nową generację silnika SPM oraz 23-bitowy absolutny enkoder.

Charakter FFB: SC3 Pro skupia się na bardzo wysokiej jakości informacji przy zachowaniu dużego zapasu mocy. Nowy system sterowania oraz cyfrowy model silnika mają ograniczać niepożądane artefakty i pozwolić uzyskać bardziej bezpośredni sygnał.

To baza dla kierowcy, który chce przede wszystkim czystości i precyzji FFB, a nie tylko wysokiego wyniku Nm.
35 Nm

Simucube 3 Ultimate – nowy flagowiec

Moment 35 Nm
Silnik Spoke-type IPM
Enkoder 23-bit
Slew rate Niepotwierdzony oficjalnie

Simucube 3 Ultimate ma 35 Nm i korzysta z nowego silnika spoke-type IPM. Jest to flagowy model nowej generacji Simucube.

Charakter FFB: Ultimate jest projektowana przede wszystkim jako baza bez praktycznego ograniczenia headroomu dla typowego domowego użytkownika. Jej największą przewagą nie jest konieczność używania 35 Nm, ale możliwość pracy przy niższym poziomie z ogromną rezerwą.

To rozwiązanie dla osób, które chcą absolutnego maksimum możliwości sprzętowych i mają rig zdolny wykorzystać taką bazę.

Źródło danych Simucube: Simucube 2 Technical Datasheet oraz aktualna specyfikacja Simucube 3 w Simline .

9. Slew rate – które wartości są naprawdę potwierdzone?

To jeden z parametrów, przy którym w internecie bardzo łatwo znaleźć niezweryfikowane dane. Dlatego zamiast tworzyć sztuczne zestawienie wszystkich baz, poniżej podajemy wyłącznie wartości, dla których mamy potwierdzone źródło.

Baza Moment Slew rate Źródło
Asetek La Prima 12 Nm 4,0 Nm/ms Dokumentacja Asetek
Asetek Forte 18 Nm 6,7 Nm/ms Dokumentacja Asetek
Asetek Invicta 27 Nm 9,4 Nm/ms Dokumentacja Asetek
Simucube 2 Sport 17 Nm 4,8 Nm/ms Simucube Technical Datasheet
Simucube 2 Pro 25 Nm 8,0 Nm/ms Simucube Technical Datasheet
Simucube 2 Ultimate 32 Nm 9,5 Nm/ms Simucube Technical Datasheet
Conspit ARES 12 12 Nm do 9,5 Nm/ms Specyfikacja produktu
Conspit ARES Platinum 20 20 Nm do 9,5 Nm/ms Specyfikacja produktu
MOZA R5 Pro 6 Nm Nieopublikowany Brak potwierdzonej wartości producenta
MOZA R9 V3 9 Nm Nieopublikowany Brak potwierdzonej wartości producenta
MOZA R12 V2 12 Nm Nieopublikowany Brak potwierdzonej wartości producenta
MOZA R16 / R21 / R25 Ultra 16 / 21 / 25 Nm Nieopublikowany Brak potwierdzonej wartości producenta
Simagic Alpha / Alpha U 15 / 23 Nm Nieopublikowany Brak potwierdzonej wartości producenta
Simagic Alpha EVO 9 / 12 / 18 Nm Nieopublikowany Brak potwierdzonej wartości producenta
Simagic Alpha EVO Ultra 28 Nm Nieopublikowany Brak potwierdzonej wartości producenta
VNM Premier / Elite / Supreme / Xtreme 13 / 18 / 25 / 32 Nm Nieopublikowany Brak potwierdzonej wartości producenta

10. Najważniejsza różnica: moc, szybkość czy charakter FFB?

Po przeanalizowaniu całej gamy widać, że nie istnieje jedna uniwersalna „najlepsza” charakterystyka.

  • MOZA bardzo mocno stawia na rozwój algorytmów FFB i skalowanie mocy od kompaktowych baz po ekstremalne R25 Ultra.
  • Simagic Alpha daje bardziej bezpośredni i zdecydowany charakter, podczas gdy Alpha EVO przesuwa się w stronę płynniejszego, bardziej kontrolowanego FFB.
  • Conspit ARES wyróżnia się bardzo wysokim deklarowanym slew rate, dlatego nawet modele o 12 Nm mogą sprawiać wrażenie bardzo szybkich.
  • VNM stawia przede wszystkim na duży moment i klasyczną konstrukcję serwo z 23-bitowym enkoderem.
  • Asetek bardzo jasno pokazuje znaczenie slew rate: 4,0 Nm/ms w La Prima, 6,7 Nm/ms w Forte i 9,4 Nm/ms w Invicta.
  • Simucube skupia się na jakości przetwarzania sygnału, niskim torque ripple oraz bardzo czystym i przewidywalnym FFB.

11. Ile Nm potrzebujesz do konkretnego typu rigu?

5–9 Nm – podstawowy Direct Drive

Wystarczy do lekkiego stanowiska, biurka i pierwszego poważnego kontaktu z Direct Drive. Największą różnicę względem słabszych baz odczuje użytkownik przechodzący z konstrukcji zębatej lub paskowej.

10–13 Nm – bardzo mocny poziom do domu

To jeden z najbardziej uniwersalnych zakresów. Daje już spory zapas i pozwala korzystać z mocnego FFB bez konieczności budowania ekstremalnego kokpitu.

15–18 Nm – poważny, docelowy setup

W tym zakresie zaczyna się bardzo duży headroom. Dobre rozwiązanie dla sztywnego rigu, cięższych kierownic i użytkownika, który chce kupić bazę na wiele lat.

20–28 Nm – high-end

Tutaj nie chodzi już o konieczność posiadania takiej mocy. Chodzi o bardzo duży zapas. Przy rozsądnym ustawieniu FFB silnik może pracować daleko od limitu, zachowując przestrzeń na dynamiczne szczyty momentu.

30+ Nm – ekstremalny poziom

32–35 Nm ma sens głównie w bardzo sztywnych kokpitach, profesjonalnych stanowiskach lub u użytkowników, którzy świadomie chcą maksymalnego headroomu. Dla większości domowych simracerów jest to już poziom luksusowy, a nie konieczny.

12. Królowie opłacalności – nasze wybory według poziomu Nm

Opłacalność nie oznacza tutaj wyłącznie najniższej ceny. Bierzemy pod uwagę technologię silnika, moment, charakter FFB, slew rate tam, gdzie jest potwierdzony, jakość przetwarzania sygnału oraz potencjał całego rozwiązania.

  1. 6–9 Nm – MOZA R5 Pro / MOZA R9 V3

    R5 Pro jest bardzo dobrym wejściem w DD, natomiast R9 V3 daje już wyraźnie większy zapas i bardziej poważny charakter. Jeżeli budżet jest ograniczony, R9 V3 jest szczególnie interesująca jako baza do długoterminowego użytkowania.
  2. 9–13 Nm – Simagic Alpha EVO / Conspit ARES 12 / VNM Premier

    To bardzo ciekawy segment. Simagic EVO stawia na płynny i kontrolowany sygnał, Conspit ARES 12 wyróżnia się deklarowanym slew rate do 9,5 Nm/ms, a VNM Premier daje 13 Nm i 23-bitowy enkoder.
  3. 12–16 Nm – MOZA R12 V2 / MOZA R16 Ultra

    R12 V2 jest bardzo mocną bazą do domowego rigu, natomiast R16 Ultra dodaje wyraźnie większy headroom i nową generację silnika flat-wire. Jeżeli rig jest już sztywny, 16 Nm jest wyjątkowo mocnym punktem całego rynku.
  4. 15–20 Nm – Simagic Alpha / Simagic Alpha EVO Pro / Conspit ARES Platinum 20

    W tym zakresie bardzo ciekawie wypada porównanie charakterów. Alpha jest bardziej bezpośrednia, EVO Pro płynniejsza, natomiast ARES Platinum 20 wyróżnia się bardzo wysokim deklarowanym slew rate do 9,5 Nm/ms.
  5. 20–28 Nm – MOZA R21 Ultra / Simagic Alpha Ultimate / Simagic Alpha EVO Ultra / Asetek Invicta

    To już segment high-end. R21 Ultra daje 21 Nm i flat-wire, Alpha Ultimate 23 Nm zachowuje charakter klasycznej Alpha, EVO Ultra oferuje 28 Nm przy ultra-low inertia, a Invicta łączy 27 Nm z oficjalnym slew rate 9,4 Nm/ms.

13. Która baza jest najlepsza dla Ciebie?

Poziom Bazy warte uwagi Najważniejsza cecha
~6 Nm MOZA R5 Pro Łatwy start w Direct Drive
9–10 Nm MOZA R9 V3, Simagic Alpha Mini, Simagic EVO Sport Kompaktowość i uniwersalność
12–13 Nm MOZA R12 V2, Simagic EVO, Conspit ARES 12, VNM Premier, Asetek La Prima Bardzo mocny poziom do domu
15–18 Nm Simagic Alpha, MOZA R16 Ultra, Simucube 2 Sport, Simucube 3 Sport, Asetek Forte, VNM Elite Duży headroom i setup docelowy
20–25 Nm Conspit ARES Platinum 20, MOZA R21 Ultra, Simucube 2 Pro, Simucube 3 Pro, VNM Supreme, Simagic Alpha U High-end
27–28 Nm Asetek Invicta, Simagic Alpha EVO Ultra Bardzo duża moc + wysoka dynamika
32–35 Nm VNM Xtreme, Simucube 2 Ultimate, Simucube 3 Ultimate Maksymalny headroom

14. Najważniejsza rzecz: dobierz bazę do całego rigu

Kupowanie 25 czy 35 Nm do lekkiego stojaka nie ma większego sensu. Jeżeli konstrukcja ugina się przy 10 Nm, dodatkowa moc nie poprawi jakości Force Feedback. Wręcz przeciwnie – część energii zostanie zamieniona w ruch całej konstrukcji.

Przy bazach od około 15–16 Nm warto inwestować w sztywny profilowy cockpit, solidny montaż bazy i stabilny fotel. Przy 20–35 Nm jest to już absolutna podstawa.

Nie kupuj Nm w oderwaniu od reszty sprzętu

Lepiej mieć bardzo dobrze zamontowaną bazę 16 Nm niż 25 Nm przykręcone do konstrukcji, która ugina się przy każdym mocniejszym zakręcie. Jakość rigu wpływa bezpośrednio na to, jak odbierasz pracę silnika.

15. Podsumowanie

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile Nm potrzebujesz w simracingu. Dla jednego kierowcy 9 Nm będzie wystarczające, drugi wykorzysta 16 Nm, a trzeci świadomie wybierze 25–35 Nm ze względu na ogromny headroom.

Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na dobrym stosunku możliwości do rozmiaru i ceny, zakres 9–13 Nm pozostaje bardzo rozsądnym wyborem.

Jeżeli budujesz sztywny, docelowy cockpit, 15–18 Nm jest wyjątkowo mocnym punktem. Tutaj znajdziemy między innymi MOZA R16 Ultra, Simagic Alpha, Alpha EVO Pro, Simucube 2 Sport, Simucube 3 Sport, Asetek Forte oraz VNM Elite.

Segment 20–28 Nm jest już wyraźnie high-endowy. W tej klasie różnice pomiędzy bazami coraz częściej wynikają nie z samego momentu, ale z charakterystyki silnika, bezwładności, filtrów oraz sposobu przetwarzania FFB.

Z kolei 32–35 Nm to już poziom ekstremalnego headroomu. Nie jest potrzebny większości użytkowników, ale daje praktycznie nieograniczoną rezerwę przy normalnych ustawieniach siły.

W skrócie:

  • 6 Nm – dobry początek Direct Drive.
  • 9–10 Nm – kompaktowy, poważny Direct Drive.
  • 12–13 Nm – bardzo uniwersalny poziom.
  • 15–18 Nm – świetny zakres dla docelowego rigu.
  • 20–28 Nm – high-end i ogromny headroom.
  • 32–35 Nm – ekstremalny poziom dla najbardziej wymagających użytkowników.

Related products

Comments (0)

No comments at this moment
Dodano do ulubionych
Produkt dodany do porównania.